Z małej chmury duży deszcz.

Ile razy słyszałeś lub sam mówiłeś: „po mokrym nie jeżdżę”, „wyszedłbym na moto, ale pada”, „nie lubię moknąć”, „za zimno, wiatr przewiewa mi kombinezon”? Za dużo? Mawiają, że nie ma złej pogody do jazdy jednośladem, są tylko źle ubrani motocykliści.

By wymówki odeszły w niepamięć!

Sposobów na zabezpieczenie odzieży motocyklowej przed przemoczeniem w czasie deszczu, a co za tym idzie, chłodem na motocyklu jest kilka, mniej lub bardziej skutecznych. W poniższym artykule skupimy się na najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym z nich, który w dodatku można dostać w niezwykle przystępnej cenie a w połączeniu z bielizną termoaktywną i kombinezonem motocyklowym umożliwi motocykliście na komfortową i wygodną jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach. Dziś przybliżymy Wam zalety odzieży przeciwdeszczowej na motocykl.

Chwila konsternacji

Krótkie wyjaśnienie — kombinezon przeciwdeszczowy to nie to samo co motocyklowy kombinezon ochronny: czyli taki z ochraniaczami, mnóstwem funkcji, kieszeni czy też perforacji, paneli i zamków wentylacyjnych.

Oczywiście część kombinezonów ochronnych posiada rozwiązania pomagające zabezpieczyć motocyklistę przed deszczem – membrany wszyte na stałe, membrany napinane z zewnątrz czy też membrany wpinane od środka.

Niestety z doświadczenia mogę powiedzieć, że te rozwiązania zapewniają ochronę przed przelotnym deszczem czy mżawką, ale ich wodoodporność i wodoszczelność  często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza gdy spotka Cię prawdziwa ulewa.

Ten właściwy

Kombinezon przeciwdeszczowy, zwany potocznie kondomem, przydomek swój otrzymał nie bez powodu – jego skuteczność przed deszczem jest po prostu najlepsza. Dlaczego? Bo ma do spełnienia jedną zasadniczą funkcję – chronić motocyklistę oraz jego odzież motocyklową, buty czy rękawice przed przemoczeniem.

I tylko tyle? Hmm… i tak i nie. Tak, ponieważ ochrona przed deszczem jest priorytetem, a nie ponieważ często posiada również dodatki. Zacznijmy jednak od początku…

Co wybrać?

Są dwa rodzaje sztormiaków – jednoczęściowe i dwuczęściowe. Przed wyborem jednego z nich zadaj sobie pytanie – które z tych rozwiązań będzie dla mnie lepsze i którego bardziej potrzebuję?

Wybierając kombinezon jednoczęściowy, zyskujesz wodoszczelność z góry, z boku, z przodu, z tyłu i od dołu. To „od dołu” jest kluczowe, jeśli:

  • Twój motocykl nie ma osłon przed warunkami pogodowymi
  • Poruszasz się drogami o dużym natężeniu ruchu, gdzie woda jest podnoszona z asfaltu non stop
  • Jedziesz na gorszą nawierzchnię — błoto na asfalcie, szuter, lekki offroad
  • Chcesz jeździć na torze wyścigowym w deszczu,

to motocyklowy kombinezon przeciwdeszczowy jednoczęściowy będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Natomiast gdy:

  • Twoje trasy są raczej przewidywalne
  • Szykuje się pogoda w kratkę, a nie tylko deszcz
  • Cenisz sobie komfort ruchu
  • Lepsza wentylacja jest wymogiem koniecznym
  • W przerwie od jazdy, zamierzasz wyskoczyć pieszo w góry,

lepszym pomysłem będzie wybór kombinezonu przeciwdeszczowego dwuczęściowego.

To nie wszystko.

Wybierając kombinezon przeciwdeszczowy, musisz koniecznie przymierzyć go na swój kombinezon motocyklowy. Jeśli masz kilka kombinezonów na motor, zwróć uwagę czy ich kształt nie jest mocno różny od siebie, co mogłoby uniemożliwić założenie sztormiaka na jeden z nich.

Aby zobrazować, co dokładnie mamy na myśli posłużymy się porównaniem kombinezonu tekstylnego turystycznego i kombinezonu skórzanego sportowego, z garbem aerodynamicznym. Garb, choć wydaje się niewielki, mocno podciąga kombinezon do góry, przez to ten może uwierać w kroczu, a dodatkowo nogawki widocznie podjadą do góry, odsłaniając cholewę butów motocyklowych.

Komfort

Nawet najprostszy kombinezon przeciwdeszczowy może być wyposażony w kieszenie, choć nie jest to regułą. Pamiętaj jednak by ich nie przeciążać – jeśli kieszenie są klejone do głównej płachty materiału, spoina może kiedyś puścić. Jeśli są doszyte, przeciążanie ich może powodować naciąganie otworów szwów, a to może oznaczać rozszczelnienie w tym miejscu. Sprawdzeni producenci dbają o te szczegóły, tak, by klient był zadowolony z ich wyrobów, dlatego warto poprosić sprzedawcę, by doradził, który produkt najlepiej wybrać.

Nie tak oczywiste jest, że do motocyklowego kombinezonu przeciwdeszczowego dostajesz w zestawie pokrowiec. Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdejmujemy sztormiak gdzieś na stacji benzynowej i od razu chowamy go do kufra, zanim wyschnie. Dodatkowo pomaga on motocykliście zaoszczędzić dużo miejsca.

Kolejny miły akcent to nakładki na rękawice motocyklowe. Tego zdecydowanie nie uświadczysz w każdym zestawie, ale też nie zawsze jest to potrzebne. Motocykle turystyczne często są wyposażone w handbary, czyli osłony dłoni, które dość dobrze chronią przed wiatrem i deszczem. Jeśli jednak wybrałeś sztormiak z takimi nakładkami, pamiętaj, by nałożyć je na pustą rękawicę motocyklową, a dopiero potem rękawicę na dłoń. Kolejność ta wynika z rozmiarów nakładek, dobranych tak, by optymalnie chroniły przed warunkami pogodowymi, nie obniżając komfortu jazdy jednośladem.

Jak dobrać kombinezon przeciwdeszczowy?

Na koniec najważniejszy aspekt, choć nie tak oczywisty. To wygodne ubieranie, zdejmowanie i regulacja. Niektóre modele są wyposażone w ściągacze gumowe lub klipsy czy sznurki do dopasowania kształtu kombinezonu. Inne, po prostu w rzepy.

Mierząc kombinezon przeciwdeszczowy, zwróć uwagę czy te elementy są dla Ciebie przydatne, czy może kłopotliwe w użytkowaniu. Dla mnie najważniejsze jest, by w rękawicy można było łatwo odpiąć rzep pod szyją, a następnie zamek. Nie odrzucaj danego modelu podczas mierzenia już po pierwszym chybionym chwycie. Spróbuj kilka razy – do danej konstrukcji czasem potrzeba kilku prób lub po prostu jest to kwestia przyzwyczajenia.

Jeśli nie masz możliwości przymiarki, bo kupujesz online, pamiętaj, by przedtem zapytać sprzedawcę (za pomocą wiadomości e-mail, telefonicznie lub przez formularz na stronie) o pomoc w dobraniu rozmiaru kombinezonu odpowiedniego dla Ciebie. Doświadczenie robi swoje. W sklepie z odzieżą oraz akcesoriami motocyklowymi Moto — Point znajdziesz kombinezony przeciwdeszczowe pozwalające na wygodną i przyjemną jazdę w każdych warunkach pogodowych. W Naszym sklepie znajdziesz ofertę odzieży przeciwdeszczowej najlepszych producentów dedykowane zarówno do jazdy turystycznej jak np. dwuczęściowy SPIDI X72 Touring Rain Kit, lub SIDI K-OUT 3 czy sportowej np. jednoczęściowy SPIDI X70 TOURING RAIN SUIT, posiadamy również przeciwdeszczowe nakładki na rękawice motocyklowe np. SPIDI X71 OVERGLOVES, oraz na buty motocyklowe np. X68 HV-COVER, a także przeciwdeszczowe kurtki motocyklowe np. SHIMA HYDRODRY YELLOW FLUO.

Udanej jazdy w każdej pogodzie!