Jak czyścić i konserwować kask motocyklowy?

Kask motocyklowy jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego motocyklisty, jest też jedynym elementem podczas jazdy wymaganym przez przepisy w naszym kraju. Podczas jazdy jednośladem „garnek” na głowie poza kwestią bezpieczeństwa pełni również szereg niezwykle ważnych funkcji takich jak: ochrona przed owadami, piachem, deszczem, wiatrem i szeregiem innych przedmiotów, które mogłyby wpaść do oka lub wnętrza kasku kierowcy, powodując utratę panowania nad maszyną. Podczas jazdy motocyklem kask motocyklowy dosłownie zbiera wszystkie brudy, z jakimi się spotyka, co z czasem może doprowadzić do zapchania wentylacji. Co jakiś czas należy również odświeżyć wyściółkę — po jeździe latem jest już z całą pewnością przepocona. Dlatego, do bezpiecznego i wygodnego podróżowania motocyklem niezbędne jest przeprowadzenie kompletnego czyszczenia wnętrza i skorupy minimum jeden raz w sezonie, elementy takie jak wizjer czyścić należy według potrzeby — czasem zdarza się to kilkakrotnie w czasie jednej wycieczki.

Czyszczenie kasku — od czego zacząć?

Jeżeli chcemy wyczyścić kask motocyklowy mamy dwie możliwości. Pierwsza, o wiele łatwiejsza, jednak wiążąca się z większymi kosztami to oddanie go do specjalistycznej firmy, która bez problemu poradzi sobie czyszczeniem. W naszym sklepie Moto — Point możecie oddać, a później odebrać bez dodatkowych kosztów wysyłki swoją odzież motocyklową zarówno do czyszczenia, jak i renowacji, a my przekażemy je specjalistom z RobertOzon, którzy poradzą sobie nawet z największymi wyzwaniami.

Kolejną możliwością, jaka stoi przed motocyklistą chcącym zadbać o swój „garnek”, jest samodzielne podjęcie się tego małego wyzwania, jakie jest czyszczenie oraz konserwacja kasku motocyklowego. Jeżeli wybraliśmy opcję samodzielnego czyszczenia, należy rozpocząć od demontażu wszystkich części ruchomych naszego kasku.

Kiedy uporamy się ze wszystkimi wyjmowanymi elementami, możemy przystąpić do czyszczenia skorupy..

W tym celu potrzebne będzie nam kilka miękkich ściereczek, najlepiej z mikrofibry, bardzo delikatna szczoteczka oraz specjalny preparat czyszczący. My w Moto — Point bardzo chwalimy sobie wielofunkcyjny Środek do czyszczenia wizjerów i gogli z MUC-OFF, który świetnie poradzi sobie z całą zewnętrzną stroną kasku. Pracę rozpoczynamy od nałożenia preparatu i odczekania kilku chwil, żeby mógł on zadziałać, dzięki czemu wszelkie zaschnięte owady i inne zanieczyszczenia zejdą bez większego problemu. Więcej uwagi poświęcić należy wszystkim wlotom wentylacyjnym, gdyż w ich wnętrzu również zbierają się nieczystości, które zmniejszają przepływ powietrza, co może być przyczyną parowania szybki. Tym samym płynem wyczyścimy również nasz wizjer oraz blendę (jeżeli kask został w nią wyposażony), są to jednak elementy bardzo podatne na zarysowania, więc należy robić to niezwykle delikatnie. Po dokładnym oczyszczeniu cały kask należy dokładnie wytrzeć do sucha

Kolejnym etapem pracy będzie wyczyszczenie wnętrza.

Dużo łatwiejsze zadanie stoi przed motocyklistami, którzy posiadają kask z wyjmowaną wyściółką, gdyż bez większego problemu mogą ją wypiąć z zatrzasków, wyjąć i ręcznie wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego, neutralnego dla skóry środka piorącego. Co ważne, tylko piorąc ręcznie, mamy pewność, że żaden z elementów nie ulegnie zniszczeniu. Natomiast jeżeli wnętrze kasku nie ma możliwości demontażu, po wypraniu należy pozostawić kask do dokładnego wyschnięcia. Wiąże się to z brakiem możliwości korzystania z niego nawet przez kilka kolejnych dni, więc warto robić to w okresie zimowym. Ciekawym rozwiązaniem i wybawieniem w trakcie trwania sezonu okazuje się Odświeżająca pianka do kasku, która skutecznie odświeża, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a także usuwa kurz, lakier, żel do włosów i pot bez konieczności używania wody.

Regularny serwis pozwoli, aby kask bezpiecznie służył motocykliście długie lata.

Mycie i konserwacja kasku to nie wszystkie czynności, jakie należy przy nim wykonywać. Jeżeli chcemy cieszyć się pełną sprawnością i bezpieczeństwem, powinniśmy również regularnie wymieniać wszelkie uszkodzone elementy na przykład: zawiasy, wloty powietrza czy śrubki. Raz na kilka sezonów należy również skontrolować i w razie potrzeby wymienić na nowe takie elementy jak: zawiasy blendy przeciwsłonecznej, kanały wentylacyjne czy wizjer. Pamiętajmy, że jeżeli skorupa naszego kasku.