Odzież i akcesoria motocyklowe z reguły nie należą do najtańszych — nikt z nas przecież nie chce oszczędzać na swoim bezpieczeństwie i komforcie. Zakup kompletnego zestawu składającego się z butów, kombinezonu, rękawic i kasku to dla motocyklisty wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych, często przekraczający koszt zakupu samego jednośladu. Zrozumiałe jest, że wydając tak duże pieniądze, chcielibyśmy, aby posłużył nam on przynajmniej kilka sezonów, jednak dość ciężkie warunki pracy, na jakie wystawiona jest skórzana odzież i akcesoria motocyklowe sprawiają, że aby móc cieszyć się jej dobrym stanem przez długie lata niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.

Jak czyścić skórzaną odzież motocyklową?

Skóra, choć wydaje się niezwykle odporna i wytrzymała wbrew pozorom jest bardzo delikatna i nieumiejętne jej czyszczenie może ją trwale uszkodzić. Ważną informacją jest fakt, że skóra podlega procesowi starzenia a warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, wiatr czy deszcze mogą doprowadzić między innymi do odbarwień, przetarć, pęknięć czy utraty jędrności spowodowanej wysuszeniem powierzchni. Jedynie systematycznie przeprowadzana pielęgnacja i nawilżanie specjalnie dedykowanymi kosmetykami jest w stanie zatrzymać ten proces. Bardzo ważne jest, aby do czyszczenia nie używać żadnych domowych środków chemicznych, gdyż mogą one wyrządzić nieodwracalne szkody.

Przed przystąpieniem do pracy z odzieżą i akcesoriami skórzanymi powinniśmy wyposażyć się w kilka miękkich ściereczek, delikatną szczoteczkę, która pozwoli doczyścić bardziej zabrudzone elementy oraz miskę z ciepłą wodą, a także specjalistyczną chemię. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo polecanych producentów, z których każdy motocyklista bez problemu znajdzie najbardziej odpowiadający mu produkt. W sklepie z odzieżą motocyklową Moto — Point do czyszczenia skór polecamy bezbarwny, antypoślizgowy ŚRODEK CZYSZCZĄCY DO SKÓRY S100, który bez problemu poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami oraz tłustymi plamami, które zdążyły już głęboko wniknąć w pory.

Do prania mocno zabrudzonej odzieży skórzanej oraz połączenia tekstyliów ze skórą, na przykład rękawic motocyklowych użyć możemy specjalnego preparatu, jakim jest: ŚRODEK DO PRANIA TKANIN TECHNICZNYCH I SKÓR S100 nadający się zarówno do prania w pralce, jak i ręcznego. Pamiętajmy, aby podczas używania powyższych preparatów stosować się do zaleceń podanych przez producenta.

Po zakończeniu pierwszego etapu jesteśmy zmuszeni zrobić sobie przerwę, której długość zależna będzie czasu, w jakim odzież, czy akcesoria motocyklowe zdążą dokładnie wyschnąć. Pod żadnym pozorem nie należy przyspieszać tego procesu, gdyż uzyskany efekt może być odwrotny od oczekiwanego. Kombinezony czy kurtki motocyklowe najlepiej jest rozłożyć na płaskiej powierzchni.

Aby skóra wyglądała jak nowa, niezbędna jest odpowiednia konserwacja.

Systematyczne nawilżanie i konserwowanie odzieży i akcesoriów skórzanych bez wątpienia jest kluczem do zatrzymania procesów starzenia takich jak: blaknięcie, łuszczenie się, pękanie czy wysychanie, które negatywnie wpływają na jakość, funkcjonalność i wartość odzieży motocyklowej. My w naszym sklepie dla motocyklistów do pielęgnacji skóry bez zastanowienia polecić możemy BALSAM DO SKÓRY S100, który intensywnie ochroni ją przed wilgocią i naturalnymi procesami starzenia, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości składników odżywczych sprawia, że pozostaje ona miękka, elastyczna i odporna na uszkodzenia, a także przywraca intensywność kolorów. Do nałożenia balsamu potrzebna będzie nam delikatna ściereczka — najlepiej, kiedy jest wykonana z mikrofibry. Środek nakładamy za pomocą cienkich warstw, które delikatnie wmasowujemy w skórę. Kiedy pokryjemy już cały element skórzany preparatem konserwującym, należy pozostawić go do wyschnięcia. W razie potrzeby możemy nałożyć kolejną warstwę balsamu.

Czyszczenie wnętrza motocyklowej odzieży skórzanej.

O ile wyczyszczenie skórzanego kombinezonu motocyklowego z zewnątrz nie przysparza większych problemów, o tyle wyczyszczenie elementów wyściółki, środka butów czy wnętrze rękawic może stać się kłopotliwe. Świetnym i sprawdzonym pomysłem na odświeżenie tych elementów będzie zastosowanie wspominanej przez nas już w poprzednich postach ODŚWIEŻAJĄCEJ PIANKI DO CZYSZCZENIA WNĘTRZA KASKU, która ma działanie skutecznie odświeżające, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a także usuwa kurz oraz pot bez konieczności używania wody. Raz na jakiś czas warto oddać skórzany kombinezon czy buty motocyklowe do specjalnej firmy na przykład RobertOzon zajmującej się między innymi kompleksowym czyszczeniem i konserwowaniem, a także ozonowaniem, które zabija bakterie, dezynfekuje, oraz usuwa nieprzyjemny zapach. Firmy takie jak powyższa poza czyszczeniem i konserwacją specjalizują się również w naprawach, personalizacjach oraz renowacjach odzieży motocyklowej wykonanej ze skóry.

Jak często czyścić odzież motocyklową?

Niewielkie zabrudzenia usuwamy za pomocą letniej wody i miękkiej ściereczki na bieżąco, tak aby nie mogły one trwale wsiąknąć w warstwy skóry, gdyż usunięcie ich w późniejszym czasie może przysporzyć sporo kłopotów. Dodatkowo przynajmniej jeden raz w sezonie motocyklowym zalecamy dokładne wyczyszczenie skóry z brudu, kurzu, tłustych plam, a także zalegających warstw środków konserwujących i nawilżających za pomocą specjalistycznych środków myjących.

Warto również pamiętać, że każdorazowo po jeździe w deszczu, buty, rękawice, kombinezon, spodnie czy kurtka motocyklowa powinny naturalnie wyschnąć. Kładzenie ich na grzejniku czy przy bezpośrednim źródle ciepła nie jest dobrym pomysłem, gdyż może doprowadzić do trwałego uszkodzenia materiału. Po całkowitym wyschnięciu warto ponownie zaimpregnować materiał. Takie działanie zatrzymuje proces starzenia się skóry i daje nam gwarancję, że będzie ona w 100% spełniała swoje przeznaczenie, a my będziemy mogli czuć się komfortowo podczas przemierzania kilometrów na motocyklu.