Płyny hamulcowe

Producenci

  • PRZESYŁKA KURIERSKA
  • Szybka i bezpieczna płatność
  • E-raty

Kup na raty

Płyny hamulcowe Jest 2 produktów.

Skąd wiedzieć, że płyn hamulcowy należy wymienić?

„Hamulce motocykla ścigającego się w MotoGP mają dużo trudniejsze zadanie niż silnik” - takie słowa wypowiedział Eugenio Gandolfi były szef wydziału wyścigowego Brembo i niewątpliwie to stwierdzenie jest 100% prawdą. Najczęstszą przyczyną spadku wydajności układu hamulcowego nie jest zużycie tar...

Skąd wiedzieć, że płyn hamulcowy należy wymienić?

„Hamulce motocykla ścigającego się w MotoGP mają dużo trudniejsze zadanie niż silnik” - takie słowa wypowiedział Eugenio Gandolfi były szef wydziału wyścigowego Brembo i niewątpliwie to stwierdzenie jest 100% prawdą. Najczęstszą przyczyną spadku wydajności układu hamulcowego nie jest zużycie tarcz czy klocków hamulcowych tylko zużyty płyn hamulcowy. Motocyklista, aby jak najdłużej cieszyć się sprawną maszyną, powinien wykonywać szereg czynności związanych z konserwacją i zabezpieczeniem jednośladu, jedną z nich jest systematyczna kontrola zużycia, jakości, a także systematyczna wymiana płynu w układzie hamulcowym motocykla.

Nowy, świeży płyn najczęściej jest koloru jasnożółtego, jednak w zależności od producenta płyn może mieć kolor beżowy, niebieski lub nawet czerwony. W miarę upływu czasu i przejechanych kilometrów płyn staje się mętny, kolor ulega stopniowemu ciemnieniu, a w skrajnych przypadkach staje się wręcz czarny.

W przypadku zakupu używanego motocykla nie mamy żadnej pewności, kiedy płyn hamulcowy był wymieniony ostatni raz, więc warto profilaktycznie zmienić go na nowy.

Natomiast jeżeli nasz motocykl jest eksploatowany w normalny sposób zaleca się wymianę płynu w okresie co około dwa lata. Jeżeli jednak w sezonie motocyklowym intensywnie użytkujesz swoją maszynę, polecamy częstszą wymianę — raz do roku.

Warto wiedzieć, że płyn hamulcowy jest higroskopijny, w łatwy sposób łączy się z wodą oraz pochłaniają ją, tracąc swoje właściwości. Już 1% wody obecny w płynie może spowodować obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego aż o 15%, co w znaczący sposób wpływa na pracę hamulców motocyklowych. Temperatura, w jakiej pracuje układ hamulcowy motocykla waha się w granicach: 300-700ºC a podczas uprawiania sportów wyczynowych temperatura osiąga nawet 800ºC.

Jaki płyn hamulcowy wybrać do mojego motocykla?

Wyróżnia się cztery zasadnicze typy płynów hamulcowych:

płyny o specyfikacji DOT 3 - najstarszy typ płynów hamulcowych używany w motocyklach. Powszechnie stosowany we wszystkich typach jednośladów z lat 80- tych oraz 90- tych we wszystkich typach układów hamulcowych.

płyny o specyfikacji DOT 4 - ulepszona wersja płynu DOT 3. Ten typ płynu hamulcowego powszechnie wybierany jest do wszystkich motocykli z nowoczesnym układem hamulcowym.

płyny o specyfikacji DOT 5 - typ płynu hamulcowego cechujący się większą odpornością na absorpcję wilgoci z otoczenia od typów DOT 3 oraz DOT 4 oraz DOT 5.1

płyny o specyfikacji DOT 5.1 - płyn o podwyższonej temperaturze wrzenia co pozwala na dłuższe użytkowanie produktu, a także obniżona lepkość poprawiająca pracę zaworów w układach, które zostały wyposażone w system ABS. Jest to powszechnie stosowany typ płynów hamulcowych przez sportowców.

Mieszanie różnych typów płynów hamulcowych

Płyny DOT 3/ DOT 4/ DOT 5.1 można ze sobą mieszać, jednak polecamy użytkowanie płynów zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, natomiast płynów 5.0 jest niemieszalny z innymi typami i nie można stosować go w układach nieprzystosowanych, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia uszczelek.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu motocyklowego Moto-Point, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne elementy eksploatacyjne do swojego motocykla. W ofercie naszego sklepu posiadamy płyny hamulcowe renomowanej i polecanej firmy MOTUL.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą płynów i olejów gdzie znajdziesz między innymi:

Więcej
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów

Śledź nas na Facebooku